Litwa dołącza do kanadyjskiego Funduszu Wsparcia Reform na Ukrainie

04-07-19 Promocja 0 comment

Litwa dołącza do zarządzanego przez Kanadę Funduszu Wsparcia Reform na Ukrainie. Stosowne  porozumienie zostało podpisane we wtorek podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevičiusa w Kanadzie. Minister uczestniczył w trzeciej konferencji na temat reform na Ukrainie, która odbyła się w Toronto.

Zapowiedziano, że czwarta konferencja będzie miała miejsce  w przyszłym roku w Wilnie.

Podczas spotkania z szefową kanadyjskiego MSZ Christią Freeland L. Linkevičius podkreślił „wspólny wysiłek obu krajów na rzecz wspierania Ukrainy, która cierpi z powodu agresji”.

2 lipca L. Linkevičius w kuluarach konferencji rozmawiał także  z przebywającym w Kanadzie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas spotkania Linkevičius podkreślił gotowość Litwy do udzielenia eksperckiej pomocy przy przeprowadzaniu reform na Ukrainie.

Fundusz Wsparcia Reform na Ukrainie to niezależna organizacja pozarządowa działająca od stycznia 2015 roku, która powstała z inicjatywy ukraińskiej Krajowej Rady ds. Reform oraz  Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Fundusz jest obecnie wspierany  przez Kanadę, USA, Wielką Brytanię, Niemcy i Norwegię.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium