Litwa jako pierwsza rozszerzyła „czarną listę” Rosjan w związku z wydarzeniami w Cieśninie Kerczeńskiej

08-12-18 Promocja 0 comment

Litwa w piątek rozszerzyła „czarną listę” rosyjskich obywateli w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie  Rosja zaatakowała i zatrzymała trzy ukraińskie okręty.

Decyzja w tej sprawie została podjęta na wniosek MSZ, przez Departament Migracji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podało szczegółów  , ale źródła dyplomatyczne powiedziały agencji BNS, że na liście znalazło się kolejnych 20 osób”.

MSZ Litwy stwierdziło w czwartek, że „proponuje zastosowanie środków ograniczających wobec osób odpowiedzialnych za akt agresji w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Czarnym”.

Według raportu Ministerstwa przesłanego do Departamentu Migracji, ludzie, którzy „bezpośrednio uczestniczyli w akcie  agresji wobec ukraińskich okrętów  wojennych”, a także przedstawiciele rosyjskiego dowództwa wojskowego, mieliby zostać wpisani na  listę osób  niepożądanych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy zauważa, że działania tych ludzi poważnie naruszyły prawo międzynarodowe i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego oraz  bezpieczeństwa Litwy.

25 listopada Rosja w Cieśninie Kerczeńskiej zaatakowała trzy ukraińskie okręty wojenne i ich załogi. Kijów oskarża także rosyjską stronę o ograniczenie żeglugi w cieśninie, która łączy Morze Azowskie i Morze Czarne.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium