Litwa kupi szczepionki przeciwko koronawirusowi od BioNTech i Pfizer, powinny wystarczyć dla 70 proc. ludności

21-11-20 Promocja 0 comment

Litewski rząd zatwierdził ofertę Ministerstwa Zdrowia na zakup 1,24 mln dawek szczepionki na koronawirusa od firm farmaceutycznych BioNTech i Pfizer, które je obecnie opracowują.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska podpisała wstępne umowy z tymi koncernami, ale nadal wymagają one odrębnego zatwierdzenia przez kraje UE. KE zgodziła się na zakup 200 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zawarto również umowę dotyczącą zarezerwowania kolejnych 100 milionów dawek.

Szef Państwowej Służby Kontroli Leków Gytis Andrulionis powiedział wcześniej BNS, że z dodatkowej rezerwy na Litwę może  trafić 620 tysięcy dawek.

Wcześniej Wilno już zdecydowało się na zakup 1,86 mln dawek szczepionki koronawirusowej od AstraZeneca, 1,24 mln dawek od Janssen Pharmaceutica NV, ale teraz chce zmniejszyć tę liczbę

Ponadto rząd zdecydował, że Litwa wraz z innymi państwami będzie uczestniczyć w zakupie wszystkich szczepionek na  COVID-19, które wynegocjowała KE. Rząd zdecydował się zakupić liczbę  dawek szczepionki, pozwalająca na zaszczepienie 70% populacji.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium