Litwa ostrzega: Łukaszenka ma coraz mniej czasu

16-02-17 Promocja 0 comment

litwaMinister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius w środę, 15 lutego, podczas konferencji DELFI mówił o napiętych stosunkach między Moskwą a Mińskiem. Jego zdaniem, Białoruś przeżywa obecnie trudny okres, a reżim Alaksandra Łukaszenki jest na wyczerpaniu.

W ostatnich tygodniach coraz głośniej mówi się rosnącym  napięciu między dwoma członami Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Białoruski prezydent, oskarżany przez Moskwę  o nie spłacanie  długu za gaz, publicznie krytykuje różne inicjatywy Kremla. Szef litewskiego MSZ Linas Linkevičius uważa, że niezależnie od tego jak   rozwinie się  sytuacja, Mińsk ma coraz mniej czasu.

– Białoruś nie jest członkiem NATO i Unii Europejskiej,  toteż jej niezależność może być zagrożona – oświadczył Linkevičius. Przypomniał, że Łukaszenka nie uznał aneksji Krymu,  nie jest także uważany za zwolennika uznania „niepodległości” Osetii Południowej  czy Abchazji – terytoriów  de facto  po rosyjskim panowaniem, powstałych po wojnie z Gruzją w 2008 roku

– Prezydent Białorusi  próbuje teraz wykonać manewr  broniący resztek  niezależności, ale jest to dosyć trudne. Wg Likneviciusa, nadchodzi decydujący moment, wojskowa integracja Białorusi i Rosji  staje się bowiem coraz głębsza.

Pytany o możliwości zbliżenia Litwy z Białorusią, Linkevičius zauważył, że oba kraje nie są sojusznikami, chociaż podkreślił ich sąsiedztwo  oraz  kontakty handlowe. „Staramy  zrozumieć się nawzajem, ale w obszarach , co do których nie ma porozumienia, takich jak na przykład kwestia elektrowni jądrowej w Ostrowcu, współpraca jest  ograniczona” – podsumował  szef litewskiej dyplomacji.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium