Litwa: polityka wpływa na  mowę nienawiści wobec mniejszości narodowych i migrantów

09-08-19 Promocja 0 comment

Kwestie mniejszości narodowych są ważnym elementem wszystkich litewskich wyborów  i jak zauważa w najnowszym badaniu Rada Inspektora Etyki Dziennikarskiej (lit. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba), negatywne wypowiedzi w tych kwestiach przeważają.

Rada monitoruje przykłady mowy nienawiści na stronach portali informacyjnych i w sieciach społecznościowych. Wiosną na Litwie odbyły się wybory prezydenckie, wybory  do parlamentu Europejskiego oraz referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa.

Szefowa Departamentu Monitorowania i Badania Informacji Publicznej Aliona Gaidarovič twierdzi, że na  Litwie można wyróżnić trzy grupy, będące obiektami  mowy nienawiści.

„Są to mniejszości narodowe żyjące na Litwie od „zawsze” , tj. Żydzi i Polacy. Drugą grupę stanowią nowi imigranci z Rosji, Białorusi i Ukrainy, a trzecią – uchodźcy z Bliskiego Wschodu” — wymienia Aliona Gaidarovič.

Jak twierdzi, niechęć wobec imigrantów z Rosji, Białorusi i Ukrainy jest  stosunkowo nowym zjawiskiem. „W tej chwili na portalach internetowych pojawia się coraz więcej informacji na temat problemów nowych imigrantów, popełnianych przez nich  przestępstw. Cytowane są wypowiedzi polityków na temat ich pracy lub wynagrodzeń. Im więcej takich informacji, tym więcej komentarzy. Niestety, w większości negatywnych –  mówi Aliona Gaidarovič.

Jak dodaje, ta sama retoryka jest często stosowana w stosunku do przedstawicieli „starych” mniejszości narodowych.

Dyskusja publiczna dotycząca odpowiedzialności Litwinów za holokaust  (wywołana m.in książką „Nasi” Rūty Vanagaitė oraz usunięciem tablicy Jonasa Noreiki w Wilnie [znany także jako „Generolas Vėtra”, litewski „żołnierz wyklęty”, oskarżony o mordowanie litewskich Żydów w czasie II wojny.]) wywołała falę niechęci w stosunku do osób narodowości żydowskiej. Według Aliony Gaidarovič, nawet najdrobniejsze incydenty prowokują w społeczeństwie sporo negatywnych wypowiedzi dotyczących osób tej narodowości. „Ludzie publikują komentarze, w których nie tylko zachęcają do wrogości, ale często balansują na granicy nawoływania do przemocy” — twierdzi specjalistka.

Zgodnie z badaniem Rady Inspektora Etyki Dziennikarskiej, także  litewscy politycy wykorzystują drażliwy temat mniejszości narodowych w swoich kampaniach wyborczych.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium