Litwa ułatwia zapraszanie cudzoziemców i wydawane zezwolenia na pobyt

02-07-19 Promocja 0 comment

Od 1 lipca Departament Migracji Litwy ułatwia procedurę zapraszania cudzoziemców, łącząc różne etapy wydawania zezwolenia na pobyt.

Według resortu, zaproszenie cudzoziemca nie będzie już wymagało akceptacji Służby Migracyjnej, a wszystkie procedury związane z potwierdzeniem zaproszenia zostaną zautomatyzowane.

Zapraszający cudzoziemca obywatel Litwy nie będzie musiał, jak poprzednio, ubiegać się o potwierdzenie zaproszenia czy o zgodę na wynajem lokum dla zaproszonego.

Przy wydawaniu wizy Schengen osoba zapraszająca przedstawi jedynie pismo potwierdzające zobowiązanie  do zadbania o potrzeby zaproszonego.

Zaproszenia dla cudzoziemców będą bezpłatne, a ich liczba nie będzie ograniczona. Zmienia się również procedura wydawania zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców na Litwie — połączone zostały procedury wydania dokumentu pobytowego oraz podjęcia decyzji o zezwoleniu na pobyt.

Dane biometryczne cudzoziemca będą pobierane podczas przyjmowania wniosku o zgodę na pobyt, a po wydaniu pozytywnej decyzji karta pobytu zostanie wydana automatycznie.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium