Litwa wprowadza „paszport możliwości”, aby umożliwić dostęp do kawiarni i innych miejsc publicznych

06-05-21 Promocja 0 comment

Rząd Litwy zatwierdził propozycję Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu od 24 maja „paszportu możliwości”, dzięki któremu będzie można brać udział w imprezach do 500 osób, przebywać w kawiarniach i restauracjach, a także korzystać z innych okazji.

„Paszport możliwości” będzie dostępny dla osób, które są zaszczepione lub chorowały na COVID-19, albo mają zaświadczenie o negatywnym teście wykonanym nie więcej niż 24 godziny przed wydarzeniem. Paszport jest ważny także dla dzieci poniżej 16 roku życia.

Placówki gastronomiczne, restauracje, kawiarnie, bary, place zabaw i zakłady bukmacherskie będą mogły świadczyć usługi wewnątrz pomieszczeń dla osób z takim paszportem. Kluby nocne nadal pozostaną zamknięte.

Dzięki paszportowi możliwości na Litwie można będzie organizować imprezy do 500 osób, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Od maja paszport zaszczepionych wprowadza także Estonia. Posiadacze takiego dokumentu będą mogli brać udział w imprezach z nieograniczoną liczbą uczestników albo wrócić do pracy stacjonarnej. Złagodzenia będą obowiązywać tydzień po otrzymaniu przez daną osobę drugiej dawki szczepionek Moderna lub Pfizer, albo cztery tygodnie po przyjęciu szczepionki Johnson&Johnson i AstraZeneca.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium