Łotwa chce agencji prasowej kontrolowanej przez państwo

22-10-19 Promocja 0 comment

W korytarzach rządu łotewskiego mówi się o utworzeniu kontrolowanej przez państwo agencji informacyjnej. Jak zauważają autorzy telewizyjnego programu publicystycznego Nekā personīga, celem agencji miałoby być wywieranie wpływu na opinię publiczną.

Pomysł jednak utknął w Ministerstwie Sprawiedliwości Łotwy.

W programie podkreślono, że zgodnie z prawem obowiązki Krajowej Rady ds. Mediów Elektronicznych Łotwy obejmują jedynie zapewnienie rozwoju łotewskich mediów, tak aby były one konkurencyjne i silne.

Dziennikarze dotarli do dokumentu, który świadczy, że szefem przyszłej, kontrolowanej przez państwo agencji prasowej ma być Ivars Āboliņš, zastępca prezesa Krajowej Rady ds. Mediów Elektronicznych Łotwy. To właśnie on, wg telewizji, przedstawił pomysł stworzenia agencji Ministerstwu Sprawiedliwości.

„Oficjalny państwowy kanał informacyjny powinien stać się medium narodowym, które będzie miało znaczący wpływ i wpłynie na agendę innych mediów, a tym samym na opinię publiczną” – czytamy.

W rozmowie z Nekā personīga” Ivars Āboliņš stwierdził, że działające na Łotwieagencje prasowe są własnością cudzoziemców i że jest to kapitał zagraniczny” , który wywiera wpływ na krajową prasę, co „jest bardzo dużym problemem. A tymczasem państwowa gazeta Latvijas vēstnesis” („Łotewska Gazeta”, odp. polskiego „Dziennika Ustaw”) od kilku lat boryka się z trudnościami finansowymi.

Jako przykład, Ivars Āboliņš podał najbardziej popularną na Łotwie i w krajach bałtyckich agencję informacyjną LETA , będącą własnością Estończyka Margusa Linnamäe. W rękach jego grupy znajduje się również agencja BNS. Są to dwie największe agencje w regionie.

„LETA jest częścią jednej z największych grup medialnych w krajach bałtyckich, która działa w Estonii, na Łotwie i Litwie” przyznaje Peteris Zirnis, redaktor naczelny LETA, dodając od razu, iż, „ grupy medialne nie mają wpływu na treści, te wynikają z polityki redakcyjnej i z podstawowych standardów dziennikarskich”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium