Łotwa na trzy miesiące zaostrza stan nadzwyczajny

12-10-21 Promocja 0 comment

Na Łotwie na trzy miesiące przedłużono stan nadzwyczajny i wprowadzono w życie szeregu dodatkowych ograniczeń.

Przewiduje się, że osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko Covid-19 lub nie chorowały na Covid-19, mogą robić zakupy tylko w niektórych sklepach i nie mogą odwiedzać np. centrów handlowych. Postanowiono również limitować zebrania osób zaszczepionych — np. na imprezach odbywających się w strefie „zielonej” zostaną wprowadzone dodatkowe zasady bezpieczeństwa, czyli konieczne będzie noszenie masek i zachowanie dystansu.

Sklepy, które mogą odwiedzać osoby bez szczepienia przeciwko Covid, obejmują sklepy spożywcze, apteki, sklepy optyczne, sklepy z karmą dla zwierząt, sklepy z prasą, produktami higieny, sklepy telekomunikacyjne i stacje benzynowe. Przy czym lokale te muszą zapewnić powierzchnię 25 metrów kwadratowych na jednego kupującego.

Każdy, kto może, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, powinien pracować zdalnie. Szkoły będą nadal pracować w pełnym wymiarze godzin, ale wszyscy uczniowie muszą nosić maski, a liczba zajęć dodatkowych zostanie znacznie ograniczona. Zajęcia pozalekcyjne, takie jak wycieczki, zwiedzanie muzeów są zabronione.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium