Łotwa: prawie połowa mieszkańców nie ma zamiaru się szczepić

10-06-21 Promocja 0 comment

Około 44% mieszkańców Łotwy zostało już zaszczepionych lub planuje zaszczepić się przeciwko Covid-19, 14% jeszcze nie zdecydowało, a 42% nie ma zamiaru się  szczepić — wynika z badania „Indeks zdrowia Mana Aptieka i Apotheka”.

Najczęstszym powodem niechęci jest brak pewności, że szczepionka będzie chronić (49%). Większość sceptyków jako powód podaje również obawę przed możliwymi skutkami ubocznymi szczepionki (44%), podczas gdy jedna trzecia (29%) z założenia jest przeciwna szczepieniom, a co dziesiąty (12%) uważa, że ma wystarczająco dobre zdrowie i odporność. Mniejszej części, czyli 8% respondentów, nie wolno obecnie się szczepić ze względu na stan zdrowia, a 7% miało już Covid-19 przed marcem tego roku.

Nie planują szczepić się przeciwko Covid-19 najczęściej osoby z niższym wykształceniem (32%) i dochodami (29%), a także osoby, które ogólnie oceniają swój styl życia jako niezdrowy (26%).

Decyzję o niepoddaniu się szczepieniom podjęło kilka dużych grup respondentów. Taką odpowiedź udzieliła prawie jedna trzecia (28%) młodych ludzi w wieku 18–24 lat, osoby w średnim wieku 35–44 lata (28%) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (30%).

Kobiety nieco częściej niż mężczyźni wskazują, że są już zaszczepione lub zdecydowanie planują to zrobić. Chęć zaszczepienia się częściej wyrażają również osoby, które ukończyły co najmniej 55 rok życia, ludzie z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy Rygi. Eksperci wyjaśniają, że 36% mieszkańców może zmienić zdanie na korzyść szczepionki.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium