Łukaszenka brutalnie tłumi otoczenie „prorosyjskiego” konkurenta. Co z tego wyniknie?

18-06-20 Promocja 0 comment

Narodowy Bank Białorusi od 15 czerwca wprowadził tymczasową administrację w „Biełgazprombanku” – spółce-córce rosyjskiego koncernu „Gazprom”,  kierowanej do niedawna przez aspirującego do urzędu prezydenckiego Wiktara Babarykę.

Babaryka jest postrzegany jako „prorosyjski” kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 9 sierpnia.

Według oficjalnej wersji, regulator zadziałał w sprawie „Biełgazprombanku” – „w celu ochrony interesów klientów i wierzycieli”, a także by  „zapobiec pogorszeniu się sytuacji finansowej” banku. Wszystko to odbywa się na tle zatrzymań i spraw karnych wobec kierownictwa „Biełgazprombanku.

Białoruski ekonomista Wadzim Iosub przekonuje, że dzieje się tak na polecenie najwyższych władz czyli Łukaszenki. – Zarzuty, które słyszymy w telewizji, nie budzą zaufania. Myślę, że „Gazprom” nie pozostawi tego bez odpowiedzi. Wiemy, jaką rolę odgrywa „Gazprom” w Rosji i jak jest bliski rosyjskiej władzy. Białoruskie działania przypominają  palenie wszystkich mostów.”

Opinię tę potwierdza  redaktor naczelny rosyjskiej rozgłośni radiowej „Echa Moskwy” Aleksiej Wieniediktow, zdaniem którego Putin nie pogodzi się z przejęciem banku przez białoruskie władze.

Łukaszenka ryzykuje twardą odpowiedź Kremla, zgadza się białoruski politolog Alaksander Klaskouski.

„Nie po raz pierwszy białoruski prezydenta gra na  zaostrzenie stosunków z Moskwą. Być może tym razem chodzi o to, by w  kampanii wyborczej pokazać się, nie jako obrońca własnego fotela, ale obrońca niepodległości kraju.

Gdy chodzi o utrzymanie władzy, koszty polityczne stają się  dla Łukaszenki  drugorzędne. Najpierw zetrze konkurenta w pył, a dopiero potem zwróci uwagę na Zachód,  Kreml czy opinię publiczną w kraju.

W grze ze Wschodem Łukaszenka liczy na to, że  Moskwa będzie wolała nadal radzić sobie z kapryśnym, ale znanym w najdrobniejszych szczegółach starym partnerem niż ryzykować  zmiany  na  Białorusi, grożące  nieprzewidywalnymi konsekwencjami” – podkreśla Kłaskouski.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium