Łukaszenka jedzie do Soczi. Znów będzie prosił o pożyczkę?

20-02-21 Promocja 0 comment

Alaksandr Łukaszenka udał się do Soczi. Jak będzie wyglądała rozmowa z prezydentem Federacji Rosyjskiej, zaplanowana na poniedziałek? – zapytał ekspertów portal „Biełorusskij Partizan”. Łukaszenka zaprzeczył doniesieniom, że zamierza poprosić o nową pożyczkę w wysokości 3 miliardów dolarów informuje BelTA.

W zeszłym tygodniu rosyjski dziennik Kommersantpoinformował, że Mińsk liczy na nowy duży kredyt. Mowa była o dostępie do pozostałej części środków, które Rosja przeznaczyła na budowę białoruskiej elektrowni atomowej, czyli około 5,5 mld dolarów.

Tego, że podczas rozmów będą poruszane kwestie finansowe i kredytowe, nie wykluczył szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej. „Ale to nie znaczy, że Białoruś będzie na pewno prosić o pożyczkę” – wyjaśnił.

Politolog Kirił Azimka jest jednak przekonany, że szefowie Białorusi i Rosji będą rozmawiać o nowej pożyczce, bo Mińsk bardzo potrzebuje pieniędzy, zwłaszcza na realizację dużych projektów państwowych.

–Białoruskie władze chcą, aby negocjacje w sprawie pożyczek były postrzegane jako umowy korzystne dla obu stron, a nie jako „prośby” – jak to często przedstawiają dziennikarze. Z tego powodu Mińsk od kilku lat podkreśla, że sama Rosja jest bardzo zainteresowana inwestowaniem na Białorusi.

Obecnie białoruski dług  wobec Rosji wynosi blisko 8 miliardów dolarów. Jednak jak pokazuje praktyka Mińsk może z sukcesem negocjować kolejne pożyczki.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium