Łukaszenka o aresztowaniu Cichanoǔskiego: „Tak, to ja dałem sygnał”

30-06-20 Promocja 0 comment

29.06.2020

Podczas spotkania z mieszkańcami obwodu mińskiego w Soligorsku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przyznał, że „dał sygnał”, by zatrzymać swojego przeciwnika w sierpniowych wyborach prezydenckich, blogera Siarhieja Cichanoǔskiego, i opowiedział o „sprawie Biełgazprombanku”, w której aresztowano innego jego konkurenta, Wiktara Babarykę. Część rozmowy, która odbyła się bez dziennikarzy, została pokazana przez państwową telewizję Białoruś-1.

„Najważniejsze jest to, że ludzie nie rozumieją, iż ma miejsce destabilizacja sytuacji” – powiedział Łukaszenka. – „Gdybyśmy na to popatrzyli trzeźwo, Salihorsk dzisiaj  oszalałby. Wszystko odbywa się stopniowo, wiemy o tym. Ktoś destabilizuje sytuację w kraju, trwa atak na obecny rząd”.

„Poprzez Majdan, zamieszki – aż do przyjęcia władzy przez obce państwa. Czy możemy to wykluczyć? Ja nie. Muszę być  maksymalnie ostrożny. Czemu? Ponieważ nie wiem, jakie jeszcze  działania podejmą” – dodał prezydent.

„Tak, dałem sygnał w sprawie Cichanoǔskiego. Czy zrobiłem coś złego? Martwiłem się o mój kraj, za który nadal jestem odpowiedzialny” – powiedział Łukaszenka.

Cichanoǔskiego zatrzymano 29 maja podczas pikiety w Grodnie. On i jego współpracownicy zostali oskarżeni o „przygotowanie do zamieszek”. Wg śledztwa,   podczas zbierania podpisów w Grodnie doszło do  nielegalnego publicznego zgromadzenia, wiecu, podczas którego miały miejsce „działania grupowe,  rażąco naruszające porządek publiczny”.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium