Łukaszenka o stosunkach białorusko-rosyjskich: „Jesteśmy w stanie szybko i skutecznie rozwiązywać nasze  problemy”

04-04-17 Promocja 0 comment

belarusW poniedziałek odbyły się rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi w Sankt-Petersburgu, przeszkodził im  zamach  w metrze.

Alaksandr Łukaszenka  złożył w związku z tym kondolencje  Władimirowi Putinowi .

– Szkoda,  właśnie w tej chwili doszło  do tej tragedii – powiedział Łukaszenka, dodając  – Zawsze myślę o tym, czym to się, broń Boże, skończy. Mieliśmy również w Mińsku do czynienia z takimi problemami.

– Jeden z głównych tematów, które poruszaliśmy  dzisiaj, jest  bezpieczeństwo. Będziemy rozmawiać o tym, jak w świecie, w którym żyjemy, chronić interesy swoich ludzi – oświadczył   białoruski prezydent.

Dzień wcześniej, 2 kwietnia, w piśmie poświęconym Dniu Jedności Narodów Rosji i Białorusi, Łukaszenka zasugerował Putinowi jak rozwiązać problemy między Rosją a Białorusią. Oba państwa od wielu miesięcy nie mogą uzgodnić ceny gazu i  kwot dostarczanej ropy, których zmniejszenie, jest jedną z głównych przyczyn obecnej fatalnej sytuacji gospodarczej Białorusi.

Z kolei prezydent Władimir Putin w swoim liście wyraził nadzieję na  pozytywne rozstrzygnięcie sporów między Moskwą a Mińskiem. Zauważył, że „doświadczenia współpracy pozwalają na znalezienie optymalnych rozwiązań dla wszelkich, nawet najbardziej trudnych problemów”.

Dzień Jedności Narodów Białorusi i Rosji obchodzony jest 2 kwietnia. W tym dniu w 1996 roku Alaksandr Łukaszenka i Borys Jelcyn podpisali traktat ustanawiający Wspólnotę Białorusi i Rosji, co dało podstawę do tworzenia Państwa Związkowego.

Jak podały po spotkaniu rosyjskie media, prezydenci Putin i Łukaszenka doszli do porozumienia.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan