Łukaszenka w swoim orędziu zaproponował datę wyborów parlamentarnych i prezydenckich

20-04-19 Promocja 0 comment

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w piątek zwrócił się z dorocznym orędziem do narodu i parlamentu. W jego trakcie przywódca państwa poruszył kilka wątków. Kwestia języka na Białorusi, jego zdaniem, jest zamknięta obowiązują  dwa języki, białoruski i rosyjski. Nie mówienie po rosyjsku oznacza brak rozumu, nie mówienie po białorusku – brak serca ” – dodał Łukaszenka. Wiele się teraz mówi, że Białoruś będzie podzielona, ale kto ośmieli się to zrobić, otrzyma zdecydowaną odpowiedź od naszych suwerennych i niezależnych obywateli.

Oddzielny Internet to nonsens. Najważniejszym problemem wg. prezydenta  jest demografia : nie ma trójki dzieci nie możesz być ministrem, stwierdzil białoruski przywódca.

Myślę o przyszłości kraju, a nie o mojej osobistej władzy już się zmęczyłem” – powiedział Łukaszenka.

Najważniejszym przekazem orędzia stało się ogłoszenieterminu wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Alaksandr Łukaszenka oznajmił, że wybory parlamentarne odbędą się „zgodnie z Konstytucją”, w 2019, zaś prezydenckie w 2020 roku. Jako konkretną datę wyborów parlamentarnych, zaproponował 7 listopada, który „jest niedzielą” (naprawdę – czwartkiem, jest to sowieckie święto „Rewolucji Październikowej”).

Białoruski politolog Walery Karbalewicz wyjaśnia, dlaczego nie sprawdziły się wcześniejsze prognozy dotyczące tego, że to wybory prezydenckie odbędą się w tym roku:

Łukaszenka sam to wyjaśnia: nie manipulować nad urną, co w tłumaczeniu na zwykły język oznacza: wybory prezydenckie w 2019 roku, czyli na rok przed konstytucyjnym terminem, oznaczałyby demonstrację,że się prezydent czegoś boi, że jest on słaby, niepewny.

Zgodnie z białoruskim ustawodawstwem wybory parlamentarne i prezydenckie nie mogą odbywać się w tym samym roku

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium