Macedonia oskarża Rosję o ingerowanie w zbliżające się referendum

19-09-18 Promocja 0 comment

19.08.2018

W trakcie swojej  poniedziałkowej wizyty w Skopje, po spotkaniu z premierem Zoranem Zaevem, Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych, James Mattis, oznajmi , że Stany Zjednoczone są gotowe przywitać Macedonię jako 30-go członka NATO. Najpierw jednak  Macedończycy muszą zatwierdzić uzgodnioną z Grecją nową nazwę ich kraju. Po drodze do Macedonii, Mattis powiedział dziennikarzom,  że nie ma wątpliwości iż Rosja wspiera finansowo ugrupowania sprzeciwiające się zmianie nazwy kraju. „Rosjanie  przekazali im pieniędzy i prowadzą szeroką kampanię propagandową”, powiedział Mattis. Ambasada Rosji  zdecydowanie temu zaprzeczyła.

James Mattis jest kolejnym  ważnym politykiem odwiedzającym  Skopje w ostatnich tygodniach. Przed nim, w Macedonii złożyli wizytę Sekretarz Generalny  NATO Jens Stoltenberg, kanclerz Niemiec Angela Merkel, kanclerz Austrii Sebastian Kurz i szefowa europejskiej dyplomacji Frederica Mogherini.

Na referendum 30 września, Macedończycy zagłosują za albo przeciwko nazwie „Północna Macedonia” uzgodnionej przez rząd Zorana Zaeva z władzami Grecji. Akceptacja zmiany doprowadzi to do normalizacji stosunków z Grecją, która przez lata blokowała drogę Macedonii do NATO i UE. Z kolei Rosja stanowczo sprzeciwia się  rozszerzeniu NATO na Bałkany, które traktuje jako strefę swoich wpływów.

 

Źródło: nytimes.com