Macedonia Północna: Brak porozumienia z Bułgarią

14-09-20 Promocja 0 comment

Przedstawiciele Macedonii Północnej powtórnie zadeklarowali gotowość porozumienia z Bułgarią w spornych kwestiach historycznych. Wicepremier ds Europejskich Nikola Dimitrovwyraził nadzieję, że historycy obu państw znajdą sposób na odpowiednie potraktowaniewspólnych bohaterów, takich jak Goce Delcev. (bułgarski przywódca ruchu wyzwoleńczego, ważna postać XIX-wiecznej walki rewolucyjnej w Macedonii i Tracji pod panowaniem tureckim, przyp.red)

Dodał, że język macedoński, stanowiący jedną z podstaw tożsamości narodowej, nie może być przedmiotem politycznych deklaracji. Reakcja strony macedońskiej  została wywołana wypowiedzią bułgarskiego ministra obrony i lidera Bułgarskiego Ruchu Narodowego Krasimira Karakachanova, który oskarżył MP,  że tylko udaje współpracę w ramach dwustronnej komisji historycznej, która ma doprowadzić do zgody w spornych kwestiach.  

“Dziesięć miesiące temu, MP przestała brać udział w pracach komisji. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w tych sprawach, Bułgaria odpowiednio zareaguje na konferencji UE MP”, powiedział Karakachanov. W piątek ambasadorzy państw członkowskich Unii będą omawiać projekt planu negocjacyjnego z Macedonią Północną, która ma nadzieję, iż w tym dniu zostanie ustalona data rozpoczęcia negocjacji integracyjnych z Unią Europejską.

Źródło:   Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium