Macedonia Północna: Wybory prezydenckie

19-04-19 Promocja 0 comment

W niedziele, 21 kwietnia odbędą się wybory prezydenckie w Macedonii Północnej. Kandydatrządzącej partii socjaldemokratów (SDSM) StevoPendarovski obiecuje obywatelom europejski standard życia. Dla lidera tej partii, premiera Zorana Zaeva, proeuropejska narracja użyta w kontekście zawarcia umowy z Grecją o zmianie nazwy kraju, była głównym sposobem przekonania ludzi do opowiedzenia się po jego stronie. Jeśli Pendarovski przegra, będzie to poważnym ciosem dla SDSM.

Obecnie średnia miesięczna pensja w Macedonii wynosi 400 euro, a poziom bezrobocia sięga 20%. Ludzi oczekują poprawy sytuacji gospodarczej i zwiększenia zarobków.

Innymi kandydatami  do fotela prezydenta są, GordanaSiljanovska-Davkova wspierana przez opozycyjną partie VMRO-DPMNE oraz reprezentujący mniejszość albańską Blerim Reka.  Krytykują oni panujące w  kraju ,korupcję i nepotyzm,  które są powodem masowej emigracji młodych ludzi na zachód. „Jeżeli nie uda nam się zbudować praworządnej republiki, ockniemy się w pustym państwie”, ostrzega Reka.

Źródło: Euractive

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium