Macedonia: Sukces dyplomatyczny przy słabej gospodarce

09-02-19 Promocja 0 comment

W środę, Macedonia podpisała protokół akcesyjny  o wstąpieniu do NATO. W ciągu następnych miesięcy, parlamenty wszystkich 29 państw  członkowskich Sojuszu  mają ratyfikować ten dokument. Mimo jednak, że na arenie międzynarodowej , Macedończycy odnieśli pewien sukces, gorzej wyglądają sprawy wewnętrzne. Macedonia zmaga się z kryzysem ekonomicznym . Ostatnie lata cechowała zaciekła walką polityczna między partiami  spowodowana w dużej mierze kurczącą się gospodarką. Bezrobocie wynosi 20%, a średnia pensja – 400 USD, jest najmniejsza w regionie. „Państwo znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, politycznej, etnicznej i  militarnej”, powiedziała Biljana Vankovska, profesor Uniwersytetu Św. Cyrila i Metodego w Skopje. Vankovska twierdzi, że rządowi brakuje środków nie tylko na przygotowanie sił wojskowych do wejścia do NATO, ale także doświadczenia w modernizacji armii, która według GlobalFirepower zajmuje 118 miejsce wśród armii 136 państw świata. „Ku wielkiemu rozczarowaniu Macedończyków, wkrótce stanie się jasne, że członkostwo w NATO nie zapewnia lepszej jakości życie, praworządności, większego zatrudnienia, wewnętrznej stabilności i rozwoju”, przestrzega  profesor. Z drugiej  strony, klasa polityczna traktuje wejście do NATO jako ogromny sukces . „Zapewniliśmy krajowi długotrwałą stabilność. Za tym pójdzie postęp, rozwój, inwestycje. Nasz dzieci będą mieć lepsze życie, w kraju i regionie powraca  nadzieja”, stwierdził premier Macedonii Zoran Zaev.

Zbliżenie Macedonii  do NATO ma istotne skutki geopolityczne. Jest kolejnym ciosem zadanym Rosji, która wałczy o zachowanie  wpływów na Bałkanach.  Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Sergiej Lawrow, oskarżył Sojusz, o przyciąganie Macedonii siłą. Jednak wejście do NATO popiera większość Macedończyków.

Źródło: Radio Free Europe

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium