Margwelaszwili: Mianowanie Iwaniszwilego na gruzińskiego premiera byłoby właściwe i odpowiednie

15-12-18 Promocja 0 comment

Obecny prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili uważa, że lider rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, miliarder Bidzina Iwaniszwili powinien objąć stanowisko premiera.

„Byłoby właściwe i odpowiednie, gdyby lider partii i osoba, która uważa się za jedynego przywódcę we własnej partii, powróciła i wzięła na siebie  odpowiedzialność za to, co się dzieje teraz i za to, co na przestrzeni lat budziło  pytania adresowane do państwa gruzińskiego” – powiedział Margwelaszwili na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Kaukaskiego w Tbilisi.

Margwelaszwili przypomniał , że to Iwaniszwili podejmuje decyzje w sprawie wyznaczania  i dymisji premierów, przytaczając  przykład Giorgiego Kwirikaszwilego, który 13 czerwca zrezygnował z funkcji szefa gruzińskiego rządu. Kwirikaszwili uzasadnił  swoją decyzję sporem z zespołem rządzącym i liderem partii Bidziną Iwaniszwilim w sprawie „kwestii podstawowych”.

Przed Kwirikaszwilim przez dwa lata premierem był Irakli Garibaszwili, który zrezygnował ze stanowiska bez żadnego wyjaśnienia. Obecnie gruzińskie media informują , że na początku 2019 r. rząd czekają kolejne zmiany. Wg pogłosek, Giorgi Gacharia, który obecnie zajmuje stanowisko ministra spraw wewnętrznych, może zastąpić Mamukę Bachtadzego na stanowisku premiera.

Również wielu politologów i gruzińska opozycja uważa, że w ciągu ostatnich sześciu lat wszystkie istotne  decyzje, w tym  nominacje w rządzie są uzgadniane z Iwaniszwilim.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium