Media: Rosja próbuje walczyć z sankcjami za pośrednictwem WNP

23-05-20 Promocja 0 comment

Po tym jak Zachód nie uwzględnił rosyjskiego apelu o zniesienie sankcji wprowadzonych przez po aneksji Krymu, Moskwa nie zrezygnowała z dążeń usunięcia zachodnich restrykcji, pisze mołdawski portal Democratic Europe.

Rosja chciała wykorzystać pandemię koronawirusa do przekonania państw zachodnich by te złagodziły swoje stanowisko w sprawie sankcji. Temu miała służyć m.in. pomoc w sprzęcie medycznym i specjalistach udzielona w marcu br Włochom, w których szalała epidemia SARS-CoV-2. Rosyjskie władze podjęły także próbę skłonienia ONZ do uchwalenia rezolucji ws. zniesienia sankcji.

Gdy te inicjatywy zawiodły, oczy Moskwy zwróciły się w stronę Wspólnoty Niepodległych Państw. Wg źródeł dyplomatycznych, przywódcom krajów WNP zaproponowano wydanie wspólnego apelu postulującego zniesienie sankcji w związku z rozpowszechnieniem się epidemii koronawirusa.

Na potwierdzenie tej informacji przytoczono oświadczenie szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, który zapowiedział, że podczas najbliższej narady szefów rządów WNP tematem dominującym będzie walka z COVID-19. Wtedy też, zdaniem mołdawskiego portalu, należy spodziewać się wydania wspomnianego dokumentu, który może zawierać apel do Zachodu o zniesienie antyrosyjskich sankcji.

Źródło: deschide.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium