Media: USA mogą przenieść część swoich wojsk z Niemiec do jednego z krajów bałtyckich

16-07-20 Promocja 0 comment

Stany Zjednoczone zamierzają przenieść część żołnierzy z Niemiec do dwóch innych krajów europejskich, w tym do Polski . Drugim państwem może stać się jedna z republik bałtyckich — donosi estoński ERR.

Jak czytamy, prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla Washington Post powiedział, że zamierza wycofać kontyngent wojskowy z Niemiec do dwóch różnych krajów, z których jednym będzie Polska, drugim zaś kraj, który wypełnia zobowiązania dotyczące finansowania sił obronnych w wysokości co najmniej 2% PKB.

“Minister obrony Łotwy stwierdził już, że jego kraj jest gotów na przyjęcie Amerykanów. Także Estonia rozważa bliższą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie” — twierdzi ERR. Oba te państwa , jak również Litwa, spełniają konieczne warunki.

Dyrektor Centrum Badań nad Obroną Sven Sakkov uważa, że pojawienie się wojsk amerykańskich w Estonii znacznie wzmocni potencjał obronny tego kraju: „Podniesie to poziom bezpieczeństwa, ponieważ siłę militarną zawsze porównuje się tylko z armią amerykańską i nikim innym. Po drugie, w przypadku kryzysu, w przypadku eskalacji konfliktu, będziemy w lepszej sytuacji. Po trzecie, tam, gdzie amerykańscy żołnierze już się znajdują, zawsze łatwiej wysłać posiłki — i nie ma znaczenia, czy mówimy o wsparciu politycznym czy logistycznym” — wyjaśnił ekspert.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium