Migranci nadal kością niezgody pomiędzy Merkel i Orbánem

12-07-18 Promocja 0 comment

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ponownie weszła w spór na temat polityki migracyjnej z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Podczas spotkania w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej Merkel oznajmiła, że Europa powinna zachować swoje humanitarne stanowisko. Konferencja miała miejsce podczas pierwszej od trzech lat wizyty węgierskiego szefa rządu .

Zdaniem V.Orbána Europa najlepiej  wykaże się humanitaryzmem nie zapraszając uchodźców do siebie i pomagając krajom, z których przybywają .

„Nigdy nie możemy zapominać, że chodzi o ludzi. Duszą Europy jest humanitaryzm i należy go pielęgnować”, stwierdziła kanclerz i dodała, że nie można odwracać się od cierpienia i niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują.

„Jeżeli pomoc, którą oferuje imigrantom Europa, ludzie z Afryki i Azji traktują jako zaproszenie, to na pewno przyjadą”, stwierdził V.Orbán i dodał, że imigrantów należy kierować do kraju europejskiego, na terenie którego postawili oni pierwsze kroki. Orban dodał, iż  jest przygotowany na długą dyskusję na ten temat.

Węgierski premier oświadczył, że pomimo tych różnic, jego kraj chce  nawiązać z Berlinem bliską współpracę, gdyż sprzeczne poglądy nie mogą przeszkodzić Niemcom i Węgrom w poszukiwaniu nowych okazji do zbliżenia.

Z kolei kanclerz A.Merkel stwierdziła, że współpraca obu państw  jest bardzo dobra i należy ją umacniać. Zarówno Niemcy jak i Węgry odrzucają  gospodarczy protekcjonizm. Ponadto obydwa kraje łączy bliska współpraca w dziedzinie obrony.

Źródło: denikplus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium