Migranci z Białorusi wysyłają do domu mniej pieniędzy

14-11-17 Promocja 0 comment

Białorusini  wysyłają coraz mniej  przelewów zagranicznych – informuje Narodowy Bank Białorusi. W trzecim kwartale tego roku z zagranicy na Białoruś dotarło  ponad 82,5 mln dolarów. Dla porównania: w drugim kwartale 2017 roku  suma ta wyniosła ponad 101 milionów dolarów, a w pierwszym – ponad 94 mln.

Średnia wielkość przelewu z zagranicy w trzecim kwartale stanowiła  ponad 305 dolarów, w drugim – ponad 346 dolarów, a w pierwszym – ponad 349,5 dolarów.

Jednocześnie poinformowano, że Białorusini zaczęli przekazywać  więcej pieniędzy z kraju za granicę. Jeśli w drugim kwartale łączna kwoty tych transferów wyniosła prawie 40,5 mln dolarów, to w trzecim  już niemal 45,5 mln.

Dodajmy, Białorusini znaleźli  się wśród liderów jeżeli idzie o wysokości płac migrantów, pracujących w Rosji. Jednocześnie Białorusini coraz mniej chętnie wyjeżdżają do pracy w Federacji Rosyjskiej. Białoruscy migranci w Rosji średnio zarabiają około 41 tysięcy rubli rosyjskich miesięcznie (około 684 dolarów amerykańskich).

Według ekspertów z Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk, obecnie od 8 do 10 proc. Białorusinów szuka pracy za granicą. Większość z nich (około 75%) to mężczyźni.

Najbardziej aktywna kategoria Białorusinów, poszukujących pracy za granicą, to osoby w wieku 16–29 lat, ok 50% z nich deklaruje chęć wyjazdu z kraju. .

Mniej jest chętnych wśród  absolwentów białoruskich szkół wyższych – 25 %.

Przy czym, o ile do Rosji bądź innych krajów byłego Związku Sowieckiego wyjeżdżają w większości Białorusini bez specjalnych kwalifikacji, o tyle  do państw Unii Europejskiej jadą raczej wysoko wykwalifikowani mieszkańcy Białorusi.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium