Minister obrony Mołdawii zafascynowany „duchem bojowym” prorosyjskich terrorystów w Donbasie

18-11-19 Promocja 0 comment


Nowo mianowany minister obrony Republiki Mołdowy Victor Gaiciuc w 2016 roku chciał  rozwijać  armię swojego kraju na wzór prorosyjskich grup terrorystycznych w Donbasie.

Poinformowały o tym 16 listopada mołdawskie media, powołując się na nagranie Gaiciuca. W listopadzie 2016 roku przemawiając w Akademii Nauk, Victor Gaiciuc nie ukrywał swojej fascynacji „duchem i zdolnościami” prorosyjskich bojowników w Donbasie.

„Często mnie pytają, po co Mołdawii armia, skoro i tak nie wygramy?  Podam tylko jeden przykład – Donbas.  W Donbasie wojsko liczy około 10 tysięcy żołnierzy, czyli mn.w  tyle co  Armia Narodowa Mołdawii, natomiast wojsko ukraińskie to 168 tysięcy… Oznacza to, że duch i wiara są w walce bardziej skuteczne.  Jeśli żołnierz wierzy w swojego dowódcę, kocha swoją ojczyznę, to wygra nawet dysponując mniej  nowoczesną bronią niż jego przeciwnik” – twierdził wówczas przyszły minister obrony.

Dodajmy, że Victor Gaiciuc objął stanowisko ministra obrony w mniejszościowym rządzie prorosyjskiej Partii Socjalistów Republiki Mołdowy, który został powołany 14 listopada. Wcześniej polityk był doradcą prezydenta Mołdawii Igora Dodona i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa.

Źródła: Omg.md, YouTube
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium