Ministerstwo Obrony Litwy: aktywność rosyjskich sił powietrznych związana jest z ćwiczeniami NATO

18-06-20 Promocja 0 comment

Litewskie Ministerstwo Obrony zwróciło uwagę na wzmożoną w ostatnich dniach aktywność rosyjskich samolotów wojskowych.

„Aktywność Lotnictwa Wojskowego Federacji Rosyjskiej związana jest z chęcią zademonstrowania swojej potęgi militarnej w związku z  ćwiczeniami wojskowymi NATO” – czytamy w komentarzu ministerstwa.

Według resortu, rosyjski kontyngent wojskowy w Kaliningradzie stale się powiększa, „wprowadzane są nowe systemy uzbrojenia i rozwija się Infrastruktura wojskowa”. „Kontyngent ten zajmuje się szkoleniem wojskowym, rutynową działalnością, a także demonstracyjnymi  reakcjami na ćwiczenia NATO” – zauważa litewskie ministerstwo.

7–16 czerwca na Morzu Bałtyckim odbywały się manewry wojskowe „Baltops 2020”. Uczestniczyły w nich jednostki Sił Powietrznych oraz marynarki z 19 krajów NATO i państw partnerskich. W trakcie manewrów ćwiczono procedury obrony powietrznej, walki z okrętami podwodnymi, wyszukiwanie i usuwanie min. Wzięło w nich udział prawie 30 okrętów morskich oraz samolotów.

W minionym tygodniu myśliwce NATO wykonujące misję Bałtyckiego Patrolu Powietrznego 8 razy startowały w celu identyfikacji  i eskortowania rosyjskich samolotów wojskowych naruszających międzynarodową przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium