Misja WHO jednak odwiedzi Turkmenistan

27-06-20 Promocja 0 comment

Po długich negocjacjach władze Turkmenistanu wreszcie zatwierdziły skład delegacji Światowej Organizacji Zdrowia.  

Europejskie Regionalne Biuro WHO oświadczyło, że w ostatnich tygodniach prowadziło rozmowy z rządem Turkmenistanu w celu rozwiązania problemów logistycznych związanych z wizytą. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia mają nadzieję, że już na początku lipca delegacji będzie mogła wjechać do kraju. Z powodu braku lotów komercyjnych do Aszchabadu władze turkmeńskie zaproponowały WHO specjalne rozwiązanie.  

Wizyta delegacji eksperckiej WHO ds. COVID-19 w Turkmenistanie miała się odbyć pod koniec kwietnia. 23 kwietnia szef Europejskiego Biura WHO poinformował o planowanej wizycie  i od tamtego czasu były prowadzone w tej sprawie negocjacje z przywództwem Turkmenistanu. Według oficjalnej wersji w ciągu półtora miesiąca strony uzgadniały kwestie logistyczne.

Władze Turkmenistanu twierdzą, że w kraju nie ma przypadków zakażenia COVID-19, a oficjalne statystyki dotyczące występowania koronawirusa w kraju nie są publikowane.  Media publiczne w ogóle nie poruszają tematu koronawirusa i globalnej pandemii.

W Turkmenistanie odnotowano natomiast wybuch epidemii zapalenia płuc z objawami charakterystycznymi dla COVID-19.

Oczekuje się, że wizyta międzynarodowych ekspertów WHO wyjaśni sytuację.

Źródło: Radio Azatlyk

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium