Mołdawia dzięki Polsce, Rumunii i Ukrainie po raz pierwszy w historii otrzyma gaz z innego źródła niż rosyjskie

26-10-21 Promocja 0 comment

Dostawy rosyjskiego gazu do Mołdawii mogą zostać wstrzymane już 1 grudnia, jeżeliKiszyniów nie spłaci długu za surowiec dostarczony we wrześniu i październiku.Poinformował o tym w miniony weekend oficjalny przedstawiciel „Gazpromu” Siergiej Kuprijanow.

Komentując negocjacje z przedstawicielami mołdawskiego rządu i spółki „Moldovagaz” w sprawie kontraktu gazowego, Kuprijanow oświadczył, że łączna kwota zadłużenia wynosi 433 mln USD, a biorąc pod uwagę opóźnienie w płatnościach – nawet 709 mln USD.

„Mimo długów strona mołdawska prosi o przedłużenie kontraktu na dostawy gazu w październiku i listopadzie br. „Gazprom” wyszedł naprzeciw: podpisał kontrakt na październik i jest gotowy przedłużyć go na listopad, jeśli strona mołdawska zapłaci w całości za dostawy we wrześniu i październiku” – wyjaśnił Kuprijanow.

Tymczasem mołdawska firma „Energocom” i ukraiński „Naftogaz” podpisały porozumienie umożliwiające dostawę przez Ukrainę błękitnego paliwa do Republiki Mołdowy, zakupionego od polskiego PGNiG. Tę informację 25 października potwierdziło mołdawskie MSZ. 

„Dzisiaj po raz pierwszy w historii kraju rząd Republiki Mołdowy kupił gaz ziemny z alternatywnego źródła. Mołdawska spółka państwowa „Energocom” podpisała z polską spółką PGNiG umowę na dostawy miliona m3 gazu ziemnego” – czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.

Żadna ze stron nie ujawnia informacji na temat ceny surowca dla Mołdawii. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Danyłow poinformował, że Ukraina odpowiedziała na prośbę premier Mołdawii Natalii Gavrility i dostarczy błękitne paliwo.

Ponadto gotowość dostarczenia gazu do Mołdawii w pełni sprawnym gazociągiem Jassy–Kiszyniów zadeklarowała Rumunia. Przedstawiciele operatora rumuńskiego krajowego systemu transportowego „Transgaz” poinformowali o tym 25 października. 

„Gazociąg Ungheni-Kiszyniów o długości 120 km, przy którym prace budowlane zakończono w ubiegłym roku, został oddany do użytku 1 października 2021 roku” – powiedział przedstawiciel firmy. Wyjaśnił, że gazociąg Ungheni-Kiszyniów jest w stanie przesyłać do 6,5 mln m3 surowca dziennie, czyli ilość, która może pokryć potrzeby konsumpcyjne Mołdawii, z wyjątkiem Naddniestrza.

Dodajmy, że Mołdawia zużywa około 2,8 miliarda m3 gazu rocznie, z czego tylko 1,1 mld to prawobrzeżna część republiki, a resztę – około 1,7 mld m3 zużywa samozwańcza tzw. Naddniestrzańska Republika Mołdawska. 

Źródła: Infotag. Ukraińska Prawda 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium