Mołdawia: Maia Sandu wyprzedza Igora Dodona w rankingu zaufania na miesiąc przed wyborami

26-09-20 Promocja 0 comment

Przewodnicząca opozycyjnej Partii Działania i Solidarność (PAS) Maia Sandu prowadzi w rankingu zaufania z wynikiem 18%. Na ponad miesiąc przed wyborami prezydenckimi była premier o 3% wyprzedziła urzędującego prezydenta Igora Dodona (15%). Świadczą o tym wyniki badania Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI), które zostały opublikowane 25 września.

Na trzecim miejscu uplasował się lider opozycyjnej platformy DA Andrei Nastase (9%), a na czwartym –  przewodniczący Naszej Partii Renato Usatii (8%).

Zdaniem ekspertów, to właśnie prozachodnia Maia Sandu oraz prorosyjski Igor Dodon są faworytami wyborów prezydenckich, które odbędą się w Mołdawii 1 listopada.

Dodajmy, że ostatnie wybory prezydenckie w Mołdawii  miały miejsce  30 października 2016 roku (pierwsza tura – red.). Zwyciężył wtedy ówczesny przewodniczący prorosyjskiej Partii Socjalistów Igor Dodon, pokonując w drugiej turze (13 listopada 2016 roku) Maię Sandu.

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku szef państwa cieszył się największym zaufaniem wśród mieszkańców kraju. Była premier uplasowała się wtedy na drugim miejscu.

Źródło: Infotag

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium