Mołdawia: Proeuropejska partia blisko zdecydowanego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych

23-02-21 Promocja 0 comment

Gdyby wybory parlamentarne w Mołdawii odbyły się  w najbliższą niedzielę, to 29,6% mieszkańców zagłosowałaby na Partię Akcja i Solidarności (PAS) prezydent Maii Sandu. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego „Barometr opinii publicznej, luty 2021”, przeprowadzonego przez firmę CBS Research na zlecenie Instytutu Polityki Publicznej.

Na prorosyjską Partię Socjalistów byłego prezydenta Igora Dodona (PSRM) jest gotowych zagłosować 16,2% respondentów, a na partie „Sor”- 5,3%.  Reszta ugrupowań nie przekracza progu wyborczego (5%). 

Natomiast, jeśli wziąć pod uwagę tylko opinię zdecydowanych wyborców, to w wyborach prozachodnia PAS może liczyć nawet na 48,6%, PSRM – na 26,6%. Partia „Sor” mogłaby uzyskać 8,7%, a populistyczna Nasza Partia Renata Usatiego – 6,2%. 

W przypadku przedterminowych wyborów parlamentarnych zapowiada się wysoka frekwencja.  Według sondażu, 69% pytanych jest przekonanych, że weźmie udział w głosowaniu. 

Przypomnijmy, że mołdawscy deputowani 11 lutego odrzucili prezydencką kandydatkę na stanowisko premiera – wiceprzewodniczącą Partii Akcja i Solidarność (PAS), Natalię Gavrility. Tym samym Mołdawia zbliżyła się do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zgodnie z mołdawskim ustawodawstwem parlament może zostać rozwiązany w dwóch przypadkach: jeśli w ciągu trzech miesięcy posłowie nie uchwalą ani jednej ustawy lub jeżeli w tym samym czasie nie zatwierdzą kandydatury premiera.

Jeśli posłowie po raz drugi odrzucą prezydencką kandydaturę na szefa rządu, parlament może zostać rozwiązany już w marcu.

Źródło: Infotag.md 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium