Moskwa: sprzeciwy wobec odsłonięcia pomnika Islama Karimowa

22-10-18 Promocja 0 comment

W Moskwie przy budynku Ambasady Uzbekistanu postawiono pomnik pierwszemu prezydentowi tego kraju Islamowi Karimowowi. Mieszkańcy dzielnicy od początku zdecydowanie przeciwko temu  protestowali  i sprzeciwiają się nadal.

Autorem posągu jest jeden z najbardziej znanych  rzeźbiarzy brytyjskich Paul Day. Zarówno aktywiści jak i obrońcy praw człowieka wywodzący się m.in. ze środowiska uzbeckich  emigrantów  niejednokrotnie próbowali przekonać twórcę by nie angażował się w ten  projekt, ale bez skutku.

18 października br. odbyło się uroczyste odsłonięcie monumentu, w którym udział wzięli przedstawiciele władz uzbeckich oraz rosyjskich. Karimow  został nazwany wybitną osobowością;  podkreślano, że zapobiegł on  „kolorowej rewolucji” w Uzbekistanie. Uroczystość odsłonięcia  miała miejsce przy wzmocnionej ochronie, a dziennikarzy wpuszczano tylko i wyłącznie na podstawie zatwierdzonej wcześniej listy.

Mieszkańcy okolicy wywiesili z balkonów swoich domów plakaty z napisem „Hańba!”. Zebrano ok. 7 tys. podpisów pod  petycją przeciwko tej rzeźbie, lecz wszystko okazało się nieskuteczne. Jak twierdzą  analitycy – „o wszystkim zadecydowano w 2016 r.”, zaraz po śmierci tego uzbeckiego prezydenta – kiedy  plac, na którym teraz postawiono pomnik, nazwano jego imieniem.

Warto dodać, że moskiewskie ustawy nakazują, aby pomiędzy zgonem honorowanego człowieka  działacza a uwiecznieniem jego nazwiska  w nazwach topograficznych, minęło nie mniej niż 10 lat.

Źródło: newsru.com
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium