MSZ Litwy: Od przyszłego tygodnia uproszczona procedura wydawania wiz Białorusinom

17-09-20 Promocja 0 comment

Od 21 września wjeżdżający na Litwę Białorusini będą uzyskiwać wizy na takich samych zasadach jak obywatele Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Nowej Zelandii i Korei Południowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy poinformowało, że Białorusini będą mogli uzyskać wizę krajową na sześć miesięcy, przedstawiając paszport oraz potwierdzenie posiadania środków finansowych na trzy miesiące.

Szef litewskiego MSZ Linas Linkevičius powiedział, że litewscy dyplomaci są w stanie zapewnić sprawny i szybki proces wydawania wiz.

Także minister spraw wewnętrznych Rita Tamašunienė zapewniła, że Departament Migracji będzie rozpatrywał wnioski pobytowe wysoko wykwalifikowanych specjalistów jeszcze przed ich przybyciem do Litwy.

Wilno zakłada, że uproszczony system wizowy będzie obowiązywał do 21 marca 2021 roku. Wcześniej rząd Litwy zatwierdził plan pomocy mieszkańcom Białorusi, w którym rozważa się możliwość zakładania rachunków firmowych nie tylko w bankach, ale także w elektronicznych systemach płatności. Plan przewiduje również bezpośrednią pomoc w leczeniu rannych Białorusinów, specjalne stypendia dla białoruskich studentów oraz pomoc dla Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego działającego  na emigracji w Wilnie.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium