MSZ: Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii okręty wojenne i rakiety

15-10-21 Promocja 0 comment

Wielka Brytania przekaże Ukrainie broń rakietową i okręty wojenne, a w przyszłości ukraińskie stocznie będamialy dostęp do technologii  ich produkcji. Poinformował o  tym 15 października poinformował ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko.

„W najbliższej przyszłości poinformujemy o czterech obszarach wzmocnienia zdolności naszej marynarki wojennej, które zostaną wdrożone. Jestem przekonany, że niedługo zostaną zakupione dwa sprawne okręty, które od razu dołaczą do Marynarki Wojennej Ukrainy. Rozpoczną się prace nad budową dwóch portów morskich, a także na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii ruszy budowa mniejszych okrętów” – powiedział ambasador.

Według niego pierwszy okręt wojenny dla Ukrainy będzie zbudowany w Wielkiej Brytanii, a następnie technologia zostanie przekazana ukraińskim stoczniom. Pierwszymi statkami, które Brytyjczycy przekażą Ukrainie, będą trałowce, które pomogą chronić wybrzeże przed zagrożeniem minowym.

„Wreszcie, co jest bardzo ważne, otrzymamy broń rakietową, która naprawdę  wzmocni nasze zdolności na morzu” – powiedział Prystajko.

Wcześniej Ukraina kupiła od Wielkiej Brytanii lodołamacz James Clark Ross, który w latach 1990-2021 był okrętem flagowym brytyjskich polarników.

Źródło: Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium