Na Białorusi rozpoczęto zbieranie podpisów pod zakazem „wstążki św. Jerzego”

12-07-18 Promocja 0 comment

„Jest to symbol bezprawia, chaosu, destabilizacji i separatyzmu” – tak czytamy w petycji w sprawie zakazu noszenia wstążki św. Jerzego, którą posługują się rosyjscy propagandyści. Dokument został umieszczony na portalu petitions.by.

Inicjatorzy optują za wprowadzeniem odpowiedzialności administracyjnej za noszenie  i produkcję wstążki, która kojarzy się z agresją Rosji na państwa ościenne, w tym Ukrainę, i jest wykorzystywana przez rosyjskich ideologów oficjalnej propagandy.

W petycji podkreśla się, że społeczność międzynarodowa, w tym Białoruś, nie uznały przyłączenia  Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, gdzie wstążka św. Jerzego była używana jako symbol wrogów Ukrainy.

W związku z tym, w odbiorze autorów petycji, ma być ona  symbolem separatyzmu i odmowy prawa do suwerenność państw postsowieckich, zaprzeczeniem zachowania ich integralności terytorialnej, dlatego „jest to zagrożeniem dla Republiki Białoruś”.

Autorzy petycji proponują wprowadzenie odpowiedzialności administracyjnej za produkcję, promocję, używanie i rozpowszechnianie  wstążki św. Jerzego i używania podobnej  symboliki na terytorium Republiki Białoruś.

Proponuje się także, aby określić wyjątki, dla których zakaz nie ma zastosowania – dokumenty, rekonstrukcje, badania.

Petycja ma być  wysłana do Rady Ministrów Białorusi i Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego kraju.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium