Na Litwie ukarano grzywną inicjatorów pogrzebu żołnierzy sowieckich na cmentarzu na Antokolu

05-12-17 Promocja 0 comment

Departament Dziedzictwa Kulturowego Litwy ukarał grzywną w wysokości 1500 euro organizację „Zapomniany Żołnierz” , która dokonała nielegalnego, wg strony litewskiej, pochówku  sowieckich żołnierzy na cmentarzu na Antokolu.

Dyrektorka Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Diana Varnaitė powiedziała, że organizacja nie dostosowała się do wymogów procedury ponownego pochówku, m.in. nie uzgodniła miejsca i charakteru pomnika, który  zawiera kontury pięcioramiennej gwiazdy sowieckiej. Zgodnie z ustawą, taki pochówek wymaga uzgodnienia  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury Litwy.

Diana Varnaitė zauważyła, że nie ma wątpliwości, iż gwiazda pięcioramienna jest symbolem sowieckim, a takowe są na Litwie zabronione.

– Dlatego departament postanowił nałożyć na stowarzyszenie „Zapomniany Żołnierz”, kierowane przez Wiktora Orłowa, karę za poważne naruszenia przepisów – dodała.

Według dyrektor departamentu, Orłow  zgodził się z zarzutami, tzn. podpisał odpowiedni protokół.

Sam Orłow stwierdził jednak,  że jego zdaniem, decyzja departamentu jest nielegalna i zapowiedział odwołanie .

– We wrześniu ten sam departament zdecydował, że  działałem w ramach prawa litewskiego – powiedział Orłow. Dodał, że szczątki pomordowanych w 1944 roku żołnierzy zostały  pochowane w 2013 roku, gdy przepisy były inne i wystarczyło zezwolenie wileńskiego ratusza.

Na pomniku grobu w którym pochowano 7 żołnierzy , widnieje data ich śmierci – 10-11 lipca 1944 roku oraz  pięcioramienna gwiazda. Orłow twierdzi, że ten symbol  nie jest zakazany przez prawo litewskie, bo „to jest pięcioramienna gwiazda czyli, pentagram, a o tym w litewskim kodeksie nie ma wzmianki”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium