Na Łotwie pojawiły się „elfy”, które walczą przeciwko rosyjskim  „trollom”

29-03-17 Promocja 0 comment

Fot. flickr.com
Fot. flickr.com

Grupa wolontariuszy internetowych na Łotwie, określających się jako  „elfy” /przeciwieństwo tak zwanych „trolli”/ – zaczęła publikować w sieciach społecznościowych komentarze  prostujące  negatywne opinie  o Łotwie jako kraju przegranym.

Autorem inicjatywy jest były urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedzialny m.in. za kwestie współpracy z UE i NATO – Ingmars Bisenieks. Jak wyjaśnił, „elfy” nie będą dyskutować z „trollami” , tylko „ podnosić poziom wiedzy” czytelnika.

„To nie jest zwykłe zestawienie faktów. Fakty bez  kontekstu mogą po prostu  zniknąć. W naszym przypadku umieszczamy uwagi pod wpisami trolli, bez odwoływania się do ich autorów, będziemy publikować sprawdzone i wiarygodne informacje, uzyskane z wiarygodnych źródeł” – powiedział Bisenieks.

Walka trollami jest dobrowolna i nieodpłatna. Pierwsza na taki pomysł wśród państw bałtyckich wpadła w 2015 roku Litwa. To Litwini postanowili zaangażować się w walkę z trollami po doniesieniach, że na portalach społecznościowych działa cała armia z Kremla, podważająca np. kwestie  sprawności i samodzielności państw bałtyckich.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium