Największy łotewski oligarcha – na liście sankcji USA. Co z jego majątkiem?

11-12-19 Promocja 0 comment

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na mera Windawy (łot. Ventspils), jednego z największych łotewskich oligarchów Aivarsa Lembergsa.

Powodem potwierdzone fakty korupcji (w tym rozkradania majątku państwowego), prania brudnych pieniędzy oraz niezdolność łotewskich organów ścigania do postawienia oligarchy przed wymiarem sprawiedliwości (na podstawie tak zwanego prawa Magnickiego). Lembergs jest merem Windawy od 31 lat, był przewodniczącym lokalnego Komitetu Wykonawczego partii komunistycznej jeszcze w czasach Związku Sowieckiego.

Łotewskie instytucje finansowe nie mają prawa świadczyć usług osobom znajdującym się na czarnej liście” Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu USA (OFAC)” – poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze Komisja Rynków i Kapitałów USA FKTK.

FKTK obecnie konsultuje się w celu dania bankom łotewskim wskazówek dotyczących dalszego postępowania. OFAC z kolei wymienił cztery podmioty gospodarcze będące własnością lub kontrolowane przez Lembergsa Port w Windawie, Ventspils Development Agency, Business Development Association i Latvian Transit Business Association.

Transakcje tych przedsiębiorstw zostały ograniczone do 30 dni. Ponadto cała własność Lembergsa, jego udziały, będące pośrednio i bezpośrednio własnością tych organizacji w Stanach Zjednoczonych, muszą zostać zgłoszone do OFAC.

Praca portu w Windawie powinna zostać natychmiast odcięta od wpływu osób i przedsiębiorstw wymienionych w amerykańskiej liście sankcyjnej – skomentował decyzję USA minister transportu Łotwy Tālis Linkaits.

Jest to ważne, dlatego, że dotąd Lembergs zarządza drugim co do wielkości portem na Łotwie, którego obroty wynoszą około 20 milionów ton rocznie i który zatrudnia ponad 2000 osób.

„Port w Windawie jest jednym z głównych elementów naszego systemu tranzytowego, dlatego wszelkie działania, które mogą zaszkodzić ruchowi tranzytowemu i przedsiębiorstwom, które działają w porcie, a nie są związane z Lembergsem, muszostać wstrzymane lub przynajmniej zminimalizowanepowiedział minister transportu.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium