Nie żyje Jacek Miler (1964-2018)

21-12-18 Promocja 0 comment

Z ogromnym żalem informujemy, że nie żyje Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.

Jacek Miler był historykiem sztuki, absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1993 r. pracował w resorcie kultury – w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą, od 2006 r. kierował Departamentem ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, Departamentem Dziedzictwa Kulturowego, a następnie Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych. Zarządzał m.in. sprawami wynikającymi z nadzoru ministerstwa nad ochroną dziedzictwa kulturowego za granicą oraz dokumentowaniem i odzyskiwaniem dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej. 5 grudnia 2018 r., w stulecie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jacek Miler od wielu lat był przyjacielem Studium Europy Wschodniej, sojusznikiem naszych przedsięwzięć, w tym zwłaszcza odbudowy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan. Jacek Miler był członkiem jury Nagrody Przeglądu Wschodniego z ramienia Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.