Nie żyje prof. Richard Pipes

18-05-18 Promocja 0 comment

17 maja 2018 świat stracił jednego najwybitniejszych historyków. W wieku 94 lat zmarł  sowietolog, były doradca prezydenta Reagana, wykładowca Uniwersytetu Harvarda, prof. Richard Pipes.

Prof. Pipes był amerykańskim historykiem i sowietologiem o polsko-żydowskich korzeniach. Prof. Pipes był ekspertem w zakresie historii Rosji i doradcą prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej.

Prof. Pipes był członkiem kolegiów redakcyjnych pism „Strategic Review”, „Journal of Strategic Studies”, „Przegląd Wschodni” a także wielu istotnych instytucji i organizacji, takich jak:  Amerykańsko-Polska Rada Doradcza czy Polska Akademia Umiejętności. W uznaniu swoich wybitnych zasług prof. Pipes otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Laureat Nagrody Przeglądu Wschodniego w roku 2005.

17 września 2013 r. Studium Europy Wschodniej zorganizowało uroczystość Jubileuszu 90-lecia prof. Pipesa (wspólnie z również obchodzącymi Jubileusz profesorami Zbigniewem Wójciekiem i Piotrem Wandyczem). W 2017 roku, nakładem wydawnictwa Studium Europy Wschodniej ukazał się Jubileuszowy tom tekstów dotyczących Rosji, Ukrainy i Europy Środkowej właśnie z tej uroczystości – „Historia est testis temporum”.

Prof. Pipes był również przyjacielem Studium Europy Wschodniej, w którym był wykładowcą na Studiach Wschodnich oraz Wschodniej Szkole Letniej.

Pracownicy SEW wyrażają żal z powodu utraty wybitnego naukowca i wspaniałego człowieka.