Nielegalnie zajęte przez Rosję ukraińskie okręty powróciły do Odessy

18-11-19 Promocja 0 comment

Rosja zwróciła Ukrainie trzy okręty nielegalnie przyjęte w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku. Poinformowała o tym 18 listopada służba prasowa ukraińskiej marynarki wojennej.

„Dzisiaj, 18 listopada, na Morzu Czarnym rozpoczął się proces zwrotu ukraińskich kutrów opancerzonych „Nikopol” i „Berdiańsk” oraz holownika „Jany Kapu” – czytamy w oświadczeniu. Później MSZ poinformowało, że ukraińskie okręty płyną do portu w Odessie.

Do zajęcia ukraińskich jednostek przez Rosjan doszło 25 listopada 2018 roku. Rosyjskie siły morskie  zaatakowały i przyjęły trzy ukraińskie okręty – dwa kutry opancerzone oraz  holownik, które zmierzały z Odessy do portu w Mariupolu. Ukraińskie jednostki próbowały przejść przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Bezprawna kontrola cieśniny została wprowadzona  po aneksji Krymu w roku 2014.

Rosja zatrzymała także 24 członków załogi ukraińskich okrętów, którzy po spędzeniu w rosyjskich więzieniach 10 miesięcy zostały uwolnieni przez Kreml 7 września 2019 roku w wyniku wymiany więźniów.

Rosyjską agresję  potępiły kraje zachodnie i organizacje międzynarodowe, a Międzynarodowy Trybunał Morski nakazał Rosji zwrócenie okrętów i uwolnienie jeńców.

Źródło: Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium