Nikol Paszynian spotkał się z Władimirem Putinem

17-05-18 Promocja 0 comment

Nowo wybrany premier Armenii Nikol Paszynjan odbył spotkanie z Władimirem Putinem w Soczi przy okazji odbywającego się tam forum Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).

W trakcie rozmowy z Putinem Paszynian powiedział, że Armenia jest gotowa rozpocząć  z Rosją  nowy etap relacji politycznych i gospodarczych. Premier Armenii wyraził także nadzieję na rozwój stosunków w sferze militarno-przemysłowej, jednocześnie wysoko oceniając neutralną pozycję Moskwy podczas wewnętrznego kryzysu politycznego w Armenii.

Władimir Putin z kolei podkreślił, że Armenia jest strategicznym partnerem Rosji. Prezydent pogratulował Paszynianowi wybrania na stanowisko premiera i wyraził nadzieję, że odnotowane w ostatnim czasie 25% zwiększenie obrotów towarowych między krajami będzie dalej wzrastać.

Paszynian bierze udział w spotkaniu przedstawicieli Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej mimo tego, że jeszcze kilka miesięcy temu prezentując stanowisko swojej frakcji „Wyjście” zapowiedział, że Armenia nie ma nic wspólnego z EUG i wstąpienie do tej organizacji przyniosło kraju jedynie szkody. 14 września 2017 r. frakcja Paszyniana przedłożyła parlamentowi projekt dotyczący wyjścia Armenii z EUG, który został jednak odrzucony.

Po zwycięstwie armeńskiej „aksamitnej rewolucji” Paszynian wstrzymał się z tak ostrymi ocenami. Co więcej, po nominowaniu na stanowisko premiera, zapowiedział, że podczas jego rządów kwestia wyjścia Armenii z EUG nie będzie w ogóle brana pod uwagę.

Źródło: jam-news.net

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium