Norwegia zamyka ambasadę w Baku, a Azerbejdżan odwołuje swojego ambasadora w krajach skandynawskich

15-11-18 Promocja 0 comment

12 listopada prezydent Ilham Alijew podpisał dekret o odwołaniu Adysza Mamedowa ze stanowiska ambasadora Azerbejdżanu w Szwecji, Mamedow był akredytowany  także w Norwegii i Finlandii. Krok ten został spowodowany decyzją Norwegii z dnia 9 listopada o zamknięciu ambasady w Baku  i powołaniu misji dyplomatycznej w Gruzji. Od tej pory relacje  dyplomatyczne z Azerbejdżanem będą utrzymywane za pośrednictwem Ambasady Norwegii w Turcji, a w Baku zostanie otwarty konsulat.

Jeszcze w sobotę 10 listopada minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu wyraził żal z powodu zamknięcia norweskiej ambasady i stwierdził, że Baku nie zamknie, obejmującej swoją działalnością także Norwegię, ambasady w Szwecji. Jednakże Hikmet Hadżijew, szef departamentu spraw zagranicznych w administracji prezydenta, powiedział, że Baku nie ubolewa nad zamknięciem Ambasady Norwegii.

„Każde państwo podejmuje decyzję o otwarciu lub zamknięciu ambasady za granicą w oparciu o swoje własne interesy. Zaprzestanie działalności Ambasady Norwegii jest sprawą rządu tego kraju. Nie jest to sytuacja wyjątkowa  i nie wywołuje ona uczucia żalu” – powiedział Hikmet Hadżijew.

Jednocześnie Hadżijew skrytykował działalność Ambasady Norwegii w Azerbejdżanie i byłego ambasadora tego kraju, Steinara Gila. Według przedstawiciela azerbejdżańskiej administracji, ambasador naruszał zasady protokołu dyplomatycznego próbując ingerować w sprawy wewnętrzne Azerbejdżanu.

Azerbejdżańska opozycja uznaje zamknięcie norweskiej ambasady za porażkę i łączy ją z regresem demokracji w Azerbejdżanie. Specjaliści zauważają, że w interesie Norwegii nie leży już utrzymywanie placówki w tym kraju.

MSZ Norwegii w oficjalnym komunikacie swoją decyzję uzasadniło następująco: „Gruzja jest naszym głównym partnerem na Południowym Kaukazie. W wyniku reform przeprowadzanych od wielu lat ,kraj ten stał się bliższy strukturom europejskim i euroatlantyckim. Stała misja w Tbilisi da nam możliwość lepszego obserwowania rozwoju wydarzeń w całym regionie”.

Źródło: ekhokavkaza.com, jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium