Nowe kierunki migracji zarobkowej dla mieszkańców Azji Środkowej

19-06-22 Promocja 0 comment

Dla wielu biednych rodzin w Azji Środkowej rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie może oznaczać katastrofę finansową. Związany z sankcjami kryzys w Rosji przekłada się na zmniejszenie przekazów pieniężnych wysyłanych przez migrantów zarobkowych do krajów pochodzenia. Rosja zaczyna tracić pozycję  głównego celu migrantów z Azji Środkowej, których według danych Banku Światowego w 2020 roku było tam prawie 8 milionów.

Natomiast tej wiosny gospodarstwa w Wielkiej Brytanii zaczęły zapraszać pracowników z Azji Środkowej do zbierania owoców i warzyw oraz uzupełniania niedoborów siły roboczej związanych z Brexitem. Takie prace sezonowe wykonywali pracownicy z Unii Europejskiej, zanim Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z UE, a tym samym zniosła automatyczne prawo obywateli państw członkowskich do pracy w swoim kraju.

Możliwość pracy w Europie zauważono w Kirgistanie, gdzie w marcu rząd podpisał umowę z międzynarodową firmą rekrutacyjną z sektora rolniczego na wysyłanie pracowników do Wielkiej Brytanii. Zainteresowanie było ogromne – 7000 zgłoszeń na 1000 ofert pracy. Rekrutująca pracowników z krajów Europy Wschodniej i krajów byłego Związku Sowieckiego, w tym Kirgistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu, firma Agri-HR ma teraz stronę w języku kirgiskim i miejscowy numer telefonu , pod który mogą zadzwonić interesanci.

Program rekrutacyjny w Wielkiej Brytanii wygląda atrakcyjnie także dla Uzbekistanu, którego rząd wcześniej postawił sobie za cel dywersyfikację kierunków migracji zarobkowej, aby zmniejszyć zależność od Rosji. Według danych Banku Światowego w ubiegłym roku 56% przekazów pieniężnych do Uzbekistanu przesłano z Rosji. W przypadku Kirgistanu i Tadżykistanu kwota była znacznie wyższa i wynosiła odpowiednio 82 i 76%.  Te dwa kraje są bardziej uzależnione od przekazów pieniężnych niż Uzbekistan, z większą, bardziej zróżnicowaną gospodarką.

Według Banku Światowego przekazy pieniężne w Kirgistanie i Tadżykistanie w zeszłym roku odpowiadały około jednej trzeciej PKB. W przypadku Uzbekistanu liczba ta wynosiła 13%.

Bank Światowy przewiduje, że przekazy pieniężne do Uzbekistanu spadną o 21%, do Tadżykistanu o 22%, a do Kirgistanu o 32%. Liczba migrantów zarobkowych z Azji Środkowej udających się do Wielkiej Brytanii do pracy na razie będzie raczej kroplą w morzu potrzeb, ale ponieważ Rosja nadal prowadzi wojnę na Ukrainie, a jej gospodarka stoi w obliczu niepewnych perspektyw, wszystkie alternatywne kierunki staja się atrakcyjne.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium