Nowy Jedwabny Szlak zakończył się z powodu braku zainteresowania

11-09-19 Promocja 0 comment

Były minister spraw zagranicznych i doradca prezydenta Jan Kohout zamyka swój Instytut Jedwabnego Szlaku, który założył cztery lata temu i który miał być jedną z instytucji, ożywiających współpracę biznesową między Czechami i Chinami.

Były minister potwierdził fakt zakończenia działalności instytutu i wyjaśnił przyczynę.

„Powodem jest ogólny brak zainteresowania czeskiego środowiska biznesowego i pogarszająca się atmosfera w relacjach między Chinami a Czechami. Po stronie chińskiej powodem są też niejasne propozycje gdzie i jak powinien rozwijać się projekt „Pasa i Drogi” (Belt and Trail) – powiedział J. Kohout.

Inicjatywa Pasa i Drogi czyli „Nowy Jedwabny Szlak” to strategiczny chiński projekt promowany przez prezydenta Xi- jinpinga. Ma on obejmować  prawie wszystkich państwa obu kontynentów i stanowić nowoczesne połączenie między Wschodem a Zachodem. Część krajów Europy Zachodniej podchodzi jednak z dystansem do tej  inicjatywy.

Republika Czeska, jako jeden z niewielu krajów Unii Europejskiej zaakceptowała chiński projekt.

W maju 2017 r. były minister spraw zagranicznych Jan Kohout towarzyszył czeskiemu prezydentowi do Chin, na Forum Inicjatywy Pasa i Drogi, na którym Milosz Zeman mówił o 22 czesko-chińskich wspólnych projektach .

Były minister rządów Fischera (2009–2010) i Rusnoka (2013–2014), pomimo zamknięcia  instytutu, twierdzi, że nie wycofuje się  całkowicie z czesko-chińskiej współpracy.

„Będę działał  jako członek czesko-chińskiej izby handlowo-przemysłowej” – powiedział.

Dyplomata, będący członkiem Komisji Zagranicznej ruchu Tricolor, mówi, że na razie nie ma konkretnych planów. „Chciałbym skupić się przede wszystkim na europejskiej i światowej polityce zagranicznej oraz kwestiach gospodarczych” – oznajmił.

Powstanie  Instytutu Kohouta, w którym przez jakiś czas działał także były premier Petr Nečas, a później właściciel telewizji Barrandov, Jaroslav Soukup, miało miejsce w czasach, kiedy wizja gospodarczych stosunków czesko-chińskich przeżywała apogeum.

„Był to jeden z wielu przykładów ścisłego powiązania interesów politycznych i biznesowych w stosunkach czesko-chińskich oraz bezpośredniego zaangażowania byłych i  obecnych liderów politycznych w różne projekty z Chińską Republiką Ludową”, mówi sinolog i dyrektor projektu Sinopsis Martin Hála.

W październiku 2016 r. we współpracy z Narodowym Bankiem Czeskim, Instytut Kohuta zorganizował seminarium na temat możliwości i ograniczeń integracji czesko-chińskiej  bankowości, na którym wystąpił min wiceprezes  Chińskiego Banku Ludowego. W tym samym roku ambasada chińska przyznała Instytutowi nagrodę za wybitny wkład w promowanie przyjaźni czesko-chińskiej.

W następnym roku Instytut podpisał memorandum o współpracy z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Syczuan i Uniwersytetu Auto Skoda.

„Memorandum pozostało jednak tylko na papierze” – powiedział Pavel Mertlík, ostatni rektor i były minister finansów rządu Zemana.

Według jego strony internetowej ostatnim ważnym wydarzeniem, współorganizowanym przez  Instytut było Forum Współpracy między Chinami i krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Odbyło się ono jesienią 2018 r. na Zamku Praskim, a w panelach dyskusyjnych wzięli udział prezes Narodowego Banku Czech Jiří Rusnok, przedstawiciele CEZ a także  obecny minister przemysłu Karel Havlićek, wówczas występujący  jako przedstawiciel Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Źródło: seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium