Nowy rosyjski banknot z wizerunkiem Krymu będzie przyjmowany na Łotwie

14-11-17 Promocja 0 comment

Miesiąc temu Centralny Bank Rosji wprowadził nowe banknoty o nominałach 200 i 2000 rubli. Na awersie banknotu o wartości 200 rublu znajduje się pomnik zatopionych statków z Sewastopola, a także zdjęcie z Chersonesu.

Jak pisze portal lsm.lv, w Banku Łotwy w związku z tym oświadczono, że kantory i banki będą samodzielnie decydować, czy przyjmować ten banknot. Łotewskie prawo nie reguluje bowiem  takich kwestii.

Korespondenci Łotewskiego Radia zwrócili się do największego banku w kraju – Swedbanku – w którym odpowiedziano, że bank jest instytucją finansową, której nie dotyczą  kwestie polityczne . Z kolei w Luminor Banku zauważyli, że banknot jest legalnie wprowadzony do obiegu, więc bank będzie go traktował „tak jak resztę banknotów”.

Dziennikarze postanowili  dowiedzieć się, co z jak  do  nowych rosyjskich banknotów odniosą się kantory. Dyrektor generalny sieci kantorów „Marika” Jurij Żurawlow zaznaczył, że dopóki banknoty z wizerunkiem Sewastopola nie zostaną  na Łotwie oficjalnie zakazane , dopóty będą akceptowane.

Bardziej zdecydowane  stanowisko w tej sprawie zajął przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych łotewskiego Sejmu Ojārs Ēriks Kalniņš. Jego zdaniem „krymskie” banknoty należy potraktować jako  kontynuację rosyjskiej wojny hybrydowej i propagandy. Ojārs Ēriks Kalniņš uważa, że używanie podobnych banknotów na Łotwie jest niewłaściwe z politycznego punktu widzenia.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium