Obroty handlowe między Białorusią a Rosją spadły o prawie 7%

09-07-20 Promocja 0 comment

Spadek ceny rosyjskiego rubla i epidemia COVID-19 doprowadziły do obniżenia obrotów handlowych między Białorusią a Rosją o prawie 7% w ciągu jednego miesiąca. Eksport z Białorusi jest jeszcze niższy niż w ubiegłym roku – twierdzi białoruska gazeta „Zautra twajoj krainy”.

Jeśli w okresie styczeń–marzec tego roku handel między tymi krajami wyniósł 85,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, to w okresie styczeń–kwiecień wielkość ta spadła do 78,6%.

„Po raz pierwszy od początku roku białoruski eksport odnotował ujemną dynamikę. W styczniu wzrósł o 8,6%, w okresie styczeń–luty – o 6,4%, w pierwszym kwartale utrzymywał dodatni wskaźnik 6,1%. Jednak kwiecień „pogrzebał” wszystkie osiągnięcia. Według wyników ze stycznia i kwietnia, eksport z Białorusi był jeszcze niższy niż w ubiegłym roku, spadając o 2,8 punktu procentowego (97,2% w porównaniu do stycznia – kwietnia 2019 r.)” – czytamy.

Gazeta tłumaczy powody: osłabienie rosyjskiego rubla w związku z czym, istotna gałąź czyli  eksport białoruskich  wyrobów mlecznych  stracił dochody z powodu samej tylko wymiany walut.

Mimo, że dostawy mebli, farmaceutyków, półproduktów z tworzyw sztucznych i innych ważnych produktów eksportowych z Białorusi opłacane są  w dolarach – tutaj też odnotowuje się spadki, przede wszystkim z powodu braku popytu w Rosji.

Nawet gwałtowny wzrost sprzedaży białoruskich produktów naftowych do Rosji (do 167,3% w okresie styczeń–kwiecień 2020 r.) nie był w stanie zrekompensować strat. Ponadto w maju rząd rosyjski wprowadził tymczasowy zakaz (do 1 października 2020 r.) importu paliwa z Białorusi w celu ochrony własnych rafinerii.

W kwietniu znacznie spadła również wartość rosyjskiego importu na Białoruś. W tym roku jest już niższa niż 2019-ym ze względu na zmniejszenie się  importu dwóch głównych składników – ropy naftowej i gazu ziemnego.

Wśród innych kluczowych partnerów Białorusi handel z Wielką Brytanią spadł o 69,9%, z Holandią – o 33,6%, z Litwą – o 24,3%, z Niemcami – o 22,8%, z Ukrainą – o 16,8%, z Włochami – o 16,4%, z Chinami – o 13,8%, z Polską – o 13,7%, z Turcją – o 9%.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium