Odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Grzegorza Peradze

08-12-20 Promocja 0 comment

W niedzielę 6 grudnia,  w 78. rocznicę śmierci w Warszawie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej św. Grzegorzowi Peradze. Tablica umieszczona jest na elewacji budynku przy ulicy Stefana Okrzei 22 w Warszawie (d. ulica Brukowa) – budynku, w którym mieszkał Grzegorz Peradze.

W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in. ambasador Gruzji w Polsce, Ilia Darchiashvili, dyrektor SEW Jan Malicki oraz kierownik specjalizacji kaukaskiej SEW oraz autor inicjatywy upamiętnienia upamiętnienia Grzegorza Peradze, dr David Kolbaia. Tablica ufundowana została przez Ambasadę Gruzji w Polsce oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Tablicę wykonano w pracowni im. Jerzego Waldorffa w Warszawie według projektu dr. Kolbai.

Grzegorz Peradze – święty mnich i męczennik, który większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej spędził w Warszawie, do której przybył na zaproszenie Metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Grzegorz Peradze był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (1933-1942), specjalistą w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego. Św. Grzegorzowi Peradze poświęcona jest coroczna Międzynarodowa Konferencja Kaukazologiczna im. św. Grzegorza Peradze.

autor fotografii: J. Wiśniewski