Oficjalny rozpad mniejszościowej koalicji rządzącej w Mołdawii

21-11-20 Promocja 0 comment

Demokratyczna Partia Mołdawii 19 listopada oficjalnie ogłosiła o opuszczeniu mniejszościowej koalicji rządzącej, którą  współtworzyła z prorosyjską Partią Socjalistów.

Jednak podczas posiedzenia w dniu 20 listopada deputowani mołdawskiego parlamentu  nie potrafili ustalić, które kluby parlamentarne reprezentują opozycję. Po tym, jak 19 i 20 listopada posłowie przeważającą większością poparli kilka ustaw bez względu na swoją przynależność, socjalista Vasile Bolea stwierdził, że ci wszyscy deputowani tworzą w tej chwili większościową koalicję . W odpowiedzi , przewodnicząca parlamentu socjalistka Zinaida Greceanii odparła, że większość parlamentarna już się rozpadła.

Przypomnijmy, że wiosną 2020 roku Partia Demokratyczna oficjalnie stworzyła z Partią Socjalistyczną  koalicję rządzącą w mołdawskim parlamencie. Jednak 17 czerwca koalicja straciła większość (51 głos w 101-osobowej izbie – red.) po tym, jak deputowana Efrosinia Grețu poinformowała o opuszczeniu Partii Demokratycznej i przejściu do grupy parlamentarnej Pro Moldova. Obecnie klub parlamentarny socjalistów, czyli partii władzy, liczy jedynie 37 posłów.

Źródło: Noi.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium