Ołeh Sencow w stanie krytycznym – nie wstaje z łóżka, tętno się spowolniło

09-08-18 Promocja 0 comment

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który od 87 dni prowadzi protest głodowy w rosyjskim więzieniu, już prawie się nie podnosi z łóżka. Poinformowała o tym 8 sierpnia jego kuzynka Natalia Kapłan.

„Wszystko jest katastrofalnie źle, – napisała Natalia na swoim profilu w Facebooku. – Oleg przekazał mi list przez prawnika, on prawie się nie podnosi. Napisał, że koniec jest bliski, ale nie chodzi o jego uwolnienie”.

Dodała, że Ołehowi nie przekazują listów,  uwięziony znajduje się w całkowitej izolacji informacyjnej i nie wie, co się w ogóle dzieje.

Dodajmy, że 7 sierpnia adwokat Sencowa, Dmitrij Dinze, powiedział, że tętno ukraińskiego więźnia zwolniło do około 40 uderzeń na minutę, zaczęły się problemy z sercem. Mimo to reżyser nie wyraził zgody na hospitalizację.

W tym samym czasie władze Federacji Rosyjskiej po raz kolejny oświadczyły, że stan zdrowia Ołeha Sencowa jest „zadowalający”.

Przypomnijmy, że ukraiński reżyser został oskarżony przez rosyjski sąd o działalność terrorystyczną na Krymie i w sierpniu 2015 r. skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Sencow trafił do jednej z kolonii karnych na Syberii.

16 maja b.r. Ołeh ogłosił strajk głodowy, domagając się, aby władze rosyjskie uwolniły wszystkich ukraińskich więźniów politycznych.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium