Opozycyjny polityk: Ukraińskie władze walczą z Saakaszwilim. Dlaczego nie z Achmetowem?

13-02-18 Promocja 0 comment

Gdyby obecne ukraińskie władze były tak samo zdeterminowane w walce z własną chciwością i tchórzostwem, Micheil Saakaszwili nie pojawiłby się na horyzoncie ukraińskiej polityki. Tak wydalenie byłego prezydenta Gruzji, a obecnie ukraińskiego opozycjonisty do Polski komentuje deputowany Rady Najwyższej Mustafa Najem.

Zdaniem opozycyjnego posła, wydalenie Saakaszwilego jest cynicznym krokiem ukraińskich władz, którym zabrakło odwagi by pociągnąć do odpowiedzialności popleczników byłego prezydenta Janukowycza, –  polityków Andrija Klujewa, Jurija Bojkę, oraz oligarchów  Rinata Achmetowa czy Dmytra Firtasza.  „Ci, których obaliliśmy w 2013 roku, rok później, powrócili i przekupili nowych gospodarzy ulicy Bankowej (gdzie znajduje się siedziba prezydenta Ukrainy – red.) oraz ulicy Hruszewskiego (gdzie znajduje się siedziba Rządu Ukrainy – red.)” – napisał Mustafa Najem na swoim blogu.

Przypomnijmy, że Michael Saakaszwili 12 lutego został po raz kolejny zatrzymany w Kijowie przez SBU, siłą przywieziony na lotnisko i wysłany samolotem do Warszawy. Opozycjonistę przyjęto do Polski na podstawie wniosku o readmisję, złożonego przez stronę ukraińską. Biorąc pod uwagę, że małżonka polityka jest obywatelką Holandii – czyli jednego z państw Unii Europejskiej – wniosek o readmisję został rozpatrzony pozytywnie.

Dodajmy, że w lipcu 2016 roku prezydent Petro Poroszenko pozbawił byłego prezydenta Gruzji i byłego szefa Odesskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheila Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa. Powodem stał się zarzut, że  w 2015 roku, kiedy były gruziński prezydent  otrzymał ukraiński paszport, Saakaszwili rzekomo podał fałszywe informacje we wniosku o przyznanie  obywatelstwa. Obywatelstwa Gruzji Saakaszwili też został pozbawiony, ponadto Tbilisi ściga byłego prezydenta i domaga się jego ekstradycji.

Na Ukrainie Mikheila Saakaszwili po kilku zorganizowanych przez niego oraz jego zwolenników z opozycyjnego Ruchu Nowych Sił akcjach protestacyjnych, został zatrzymany w grudniu 2017 roku i umieszczony w tymczasowym areszcie.  Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyły go o rzekome wsparcie członków organizacji przestępczych i ukrywanie ich przestępczej działalności.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium